4.19.2017

Procycling: Amstel Gold Race


Philippe Gilbert:
“We went early, on the Kruisberg, and we worked really well together. All the guys deserved to win, because they did a great job helping the group go. 
On Bemelerberg, I could see everyone was as their limit, but I attacked and got a gap with Kwiatkowski. He surprised me a little bit in the sprint, but knowing there was a headwind I remained calm and got closer and closer.
Today’s race was hard and we rode aggressively, but this is my favourite way of racing. I’m not scared of this and I’m very happy of how things panned out. It was a perfect day! My goal every season is to win a Classic. Now it is already two and this is maybe for the years I didn’t win one”.

RESULTS
WOMEN
1 Anna Van Der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 3:15:57
2 Elizabeth Deignan (GBr) Boels Dolmans Cyclingteam 0:00:55
3 Katarzyna Niewiadoma (Pol) WM3 Pro Cycling
3 Annemiek Van Vleuten (Ned) Orica Scott Women
5 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5
6 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women 0:01:02
7 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:01:51
8 Pauline Ferrand-Prevot (Fra) Canyon SRAM Racing
9 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
10 Ellen Van Dijk (Ned) Team Sunweb Women
11 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam
12 Audrey Cordon Ragot (Fra) Wiggle High5
13 Tetiana Riabchenko (Ukr) Lensworld-Kuota
14 Janneke Ensing (Ned) Alé Cipollini
15 Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
16 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam
17 Flavia Oliveira (Bra) Lares-Waowdeals
18 Roxane Knetemann (Ned) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
19 Lisa Klein (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 0:03:36
20 Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg-Destil Cycling Team
21 Arianna Fidanza (Ita) Astana Women's Team
22 Malgorzata Jasinska (Pol) Cylance Pro Cycling
23 Alison Jackson (Can) BePink Cogeas
24 Anna Zita Maria Stricker (Ita) BTC City Ljubljana
25 Sara Penton (Swe) Team Veloconcept Women
26 Sofie De Vuyst (Bel) Lares-Waowdeals
27 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
28 Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg-Destil Cycling Team
29 Thalita De Jong (Ned) Lares-Waowdeals
30 Agnieszka Skalniak (Pol) Astana Women's Team
31 Kelly Van Den Steen (Bel) Sport Vlaanderen - Guill D'or
32 Lauren Kitchen (Aus) WM3 Pro Cycling
33 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
34 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
35 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women
36 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana
37 Soraya Paladin (Ita) Alé Cipollini
38 Katrine Aalerud (Nor) Hitec Products
39 Vita Heine (Nor) Hitec Products
40 Anouska Koster (Ned) WM3 Pro Cycling
41 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5
42 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam
43 Nina Buysman (Ned) Parkhotel Valkenburg-Destil Cycling Team
44 Amanda Spratt (Aus) Orica Scott Women
45 Anna Potokina (Rus) Servetto Giusta
46 Pauliena Rooijakkers (Ned) Parkhotel Valkenburg-Destil Cycling Team
47 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 0:03:45
48 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women 0:03:55
49 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg-Destil Cycling Team
50 Eri Yonamine (Jpn) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
51 Sarah Roy (Aus) Orica Scott Women 0:04:06
52 Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 0:04:09
53 Marianne Vos (Ned) WM3 Pro Cycling 0:04:38
54 Aude Biannic (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
55 Tatiana Guderzo (Ita) Lensworld-Kuota
56 Marta Bastianelli (Ita) Alé Cipollini 0:05:39
57 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing
58 Trixi Worrack (Ger) Canyon SRAM Racing
59 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing
60 Sabrina Stultiens (Ned) Team Sunweb Women 0:07:44
61 Rozanne Slik (Ned) Team Sunweb Women
62 Moniek Tenniglo (Ned) WM3 Pro Cycling
63 Jeanne Korevaar (Ned) WM3 Pro Cycling 0:08:02
64 Claudia Lichtenberg (Ger) Wiggle High5 0:10:22
65 Susanne Andersen (Nor) Hitec Products 0:11:47
66 Lisa Brennauer (Ger) Canyon SRAM Racing
67 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
68 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Kuota
69 Amelie Rivat (Fra) Lares-Waowdeals
70 Jelena Eric (Srb) BTC City Ljubljana
71 Ilaria Sanguineti (Ita) BePink Cogeas
72 Allie Dragoo (USA) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
73 Jessy Druyts (Bel) Sport Vlaanderen - Guill D'or
DNF Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5
DNF Annette Edmondson (Aus) Wiggle High5
DNF Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing
DNF Gracie Elvin (Aus) Orica Scott Women
DNF Jenelle Crooks (Aus) Orica Scott Women
DNF Katrin Garfoot (Aus) Orica Scott Women
DNF Marie Vilmann (Den) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
DNF Romy Kasper (Ger) Alé Cipollini
DNF Daiva Tuslaite (Ltu) Alé Cipollini
DNF Carlee Taylor (Aus) Alé Cipollini
DNF Sheyla Gutierrez Ruiz (Spa) Cylance Pro Cycling
DNF Marta Tagliaferro (Ita) Cylance Pro Cycling
DNF Wubbigje Regina Knol (Ned) Cylance Pro Cycling
DNF Pernille Mathiesen (Den) Team Veloconcept Women
DNF Sara Mustonen Lichan (Swe) Team Veloconcept Women
DNF Amber Leone Neben (USA) Team Veloconcept Women
DNF Christina Siggaard (Den) Team Veloconcept Women
DNF Doris Schweizer (Swi) Team Veloconcept Women
DNF Tereza Medvedova (Svk) BePink Cogeas
DNF Katia Ragusa (Ita) BePink Cogeas
DNF Maria Vittoria Sperotto (Ita) BePink Cogeas
DNF Kseniya Tuhai (Blr) BePink Cogeas
DNF Miriam Bjørnsrud (Nor) Hitec Products
DNF Ingvild Gåskjenn (Nor) Hitec Products
DNF Emilie Moberg (Nor) Hitec Products
DNF Daniela Reis (Por) Lares-Waowdeals
DNF Bryony Van Velzen (Ned) Lares-Waowdeals
DNF Kim De Baat (Bel) Lensworld-Kuota
DNF Maaike Polspoel (Bel) Lensworld-Kuota
DNF Winanda Spoor (Ned) Lensworld-Kuota
DNF Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
DNF Urša Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
DNF Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies
DNF Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
DNF Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies
DNF Anna Kiesenhofer (Aut) Lotto Soudal Ladies
DNF Puck Moonen (Ned) Lotto Soudal Ladies
DNF Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team
DNF Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team
DNF Olena Pavlukhina (Aze) Astana Women's Team
DNF Lara Vieceli (Ita) Astana Women's Team
DNF Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto Giusta
DNF Ting Ying Huang (Tpe) Servetto Giusta
DNF Laura Camila Lozano Ramirez (Col) Servetto Giusta
DNF Alice Gasparini (Ita) Servetto Giusta
DNF Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg-Destil Cycling Team
DNF Nathalie Bex (Bel) Sport Vlaanderen - Guill D'or
DNF Valerie Demey (Bel) Sport Vlaanderen - Guill D'or
DNF Demmy Druyts (Bel) Sport Vlaanderen - Guill D'or
DNF Fien Delbaere (Bel) Sport Vlaanderen - Guill D'or
MEN
1 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 6:31:40
2 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky
3 Michael Albasini (Swi) Orica-Scott 0:00:10
4 Nathan Haas (Aus) Dimension Data
5 Jose Rojas (Spa) Movistar Team
6 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky
7 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Bahrain-Merida 0:00:14
8 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo 0:01:10
9 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 0:01:11
10 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb
11 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Team LottoNl-Jumbo
12 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
13 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
14 Arthur Vichot (Fra) FDJ
15 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
16 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
17 Jay Mccarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
18 Daryl Impey (RSA) Orica-Scott
19 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
20 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
21 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac
22 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-Scott
23 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
24 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal
25 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac
26 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
27 Diego Ulissi (Ita) Team UAE Emirates
28 Anthony Roux (Fra) FDJ
29 Manuele Mori (Ita) Team UAE Emirates
30 Georg Preidler (Aut) Team Sunweb
31 Dion Smith (NZl) Wanty - Groupe Gobert
32 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
33 Simone Petilli (Ita) Team UAE Emirates
34 Rudy Molard (Fra) FDJ
35 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team
36 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
37 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
38 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Team UAE Emirates
39 Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors
40 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
41 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team
42 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
43 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
44 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
45 Warren Barguil (Fra) Team Sunweb
46 Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac 0:01:32
47 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:01:46
48 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 0:02:55
49 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac 0:03:42
50 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
51 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:04:05
52 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
53 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie 0:06:19
54 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb
55 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe 0:06:43
56 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
57 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
58 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
59 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
60 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie
61 Gianluca Brambilla (Ita) Quick-Step Floors
62 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida
63 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 0:06:47
64 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:07:05
65 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 0:07:16
66 Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors 0:07:30
67 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida
68 Michal Golas (Pol) Team Sky
69 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
70 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
71 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
72 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:09:21
73 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani - CSF
74 Pim Ligthart (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
75 Rúben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
76 Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert
77 Ángel Vicioso Arcos (Spa) Katusha-Alpecin
78 Martijn Budding (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
79 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
80 Jeroen Meijers (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 0:09:30
81 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
82 Kevin Reza (Fra) FDJ 0:10:26
83 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
84 Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ
85 Eliot Lietaer (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
86 Matej Mohoric (Slo) Team UAE Emirates
87 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
88 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
89 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice
90 Jakub Kaczmarek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
91 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice
92 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
93 André Cardoso (Por) Trek-Segafredo
94 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Katusha-Alpecin
95 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
96 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin 0:12:11
97 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
98 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb
99 Floris Gerfs (Ned) BMC Racing Team
100 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
101 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
102 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
103 Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi Polkowice
104 Michal Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice
105 Maximilian Schachmann (Ger) Quick-Step Floors
106 Brendan Canty (Aus) Cannondale-Drapac
107 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani - CSF
108 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert
109 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
110 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty - Groupe Gobert
111 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
112 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
113 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
114 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
115 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Movistar Team
116 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team
117 Arnaud Courteille (Fra) FDJ
118 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
119 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
120 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
121 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
122 Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
123 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty - Groupe Gobert
124 Mathew Hayman (Aus) Orica-Scott
125 Toms Skujins (Lat) Cannondale-Drapac
126 Roman Kreuziger (Cze) Orica-Scott
127 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
DNF Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
DNF Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
DNF Meiyin Wang (Chn) Bahrain-Merida
DNF Ivan Garcia Cortina (Spa) Bahrain-Merida
DNF Owain Doull (GBr) Team Sky
DNF Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky
DNF Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
DNF Zdenek Štybar (Cze) Quick-Step Floors
DNF Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors
DNF Marc Soler Gimenez (Spa) Movistar Team
DNF Michael Hepburn (Aus) Orica-Scott
DNF Simon Gerrans (Aus) Orica-Scott
DNF Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott
DNF Albert Timmer (Ned) Team Sunweb
DNF Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal
DNF Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
DNF Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
DNF Lars Boom (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
DNF Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe
DNF Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe
DNF Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe
DNF Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
DNF Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo
DNF Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Trek-Segafredo
DNF Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
DNF Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team
DNF Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team
DNF Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
DNF Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
DNF Matti Breschel (Den) Astana Pro Team
DNF Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
DNF Marco Mathis (Ger) Katusha-Alpecin
DNF Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin
DNF Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Odd Christian Eiking (Nor) FDJ
DNF Cedric Pineau (Fra) FDJ
DNF Matteo Bono (Ita) Team UAE Emirates
DNF Marco Marcato (Ita) Team UAE Emirates
DNF Ben Swigt (GBr) Team UAE Emirates
DNF Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac
DNF Benjamin King (USA) Dimension Data
DNF Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
DNF Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Jens Wallays (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Tim Ariesen (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
DNF Martijn Tusveld (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
DNF Taco Van Der Hoorn (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
DNF Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
DNF Enrico Barbin (Ita) Bardiani - CSF
DNF Nicola Boem (Ita) Bardiani - CSF
DNF Mirco Maestri (Ita) Bardiani - CSF
DNF Marco Maronese (Ita) Bardiani - CSF
DNF Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani - CSF
DNF Paolo Simion (Ita) Bardiani - CSF
DNF Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
DNF František Sisr (Cze) CCC Sprandi Polkowice
DNF Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
DNF Tony Hurel (Fra) Direct Energie

No comments: